Olaf Lubaszenko

Olaf Lubaszenko (ur. 06.12.1968 roku we Wrocławiu) – wybitny polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent.

Od lat związany z warszawskim Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. W wieku 14 lat zadebiutował grając tytułową rolę w serialu „Życie Kamila Kuranta” w reżyserii Grzegorza Warchoła. Następnie wystąpił w „Młynie nad Lutynią” oraz w „Sonacie marymonckiej”. Popularność przyniosły mu role w „Piłkarskim pokerze” w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz w „Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego – za którą otrzymał nagrodę na genewskim festiwalu „Gwiazdy Jutra”. Kolejną ważną rolą w dorobku aktora była postać Marcina Krolla w „Krollu” z 1991 roku oraz Krzyśka „Młodego” w filmie „Psy” Władysława Pasikowskiego.

Reżyserii aktor uczył się pracując u boku Krzysztofa Kieślowskiego jako jego asystent przy czterech częściach „Dekalogu” oraz przy filmie „Pierścionek z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy (1992). W roli reżysera zadebiutował w 1997 roku filmem „Sztos”. W 1999 roku wyreżyserował film „Chłopaki nie płaczą”, a w 2001 roku „Poranek kojota” z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Kolejne dokonania reżyserskie to między innymi „Skarb sekretarza”, „E=mc2”, „Jest sprawa…”, „Król przedmieścia” i inne.

Aktor wystąpił w wielu filmach i serialach między innymi w „Moja Angelika”, „Killer”, „Operacja Samum”, „Bajland”, „Kilerów 2-óch”, „Egoiści”, „Operacja Koza”, „Sfora”, „Fałszerze – powrót Sfory” czy „Barwy Szczęścia”.